η ταυτότητά μας

Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2017

Έκλεψαν τη νίκη της Κύμης...τυφλοί διαιτητές δεν είδαν φάουλ εις βάρος της ευβοϊκής ομάδας στην εκπνοή του παιχνιδιού

Κύμη - Γυμναστικός Λάρισας Φάρος 70-71

Έκλεψαν τη νίκη της ομάδας μπάσκετ της Κύμης η οποία έχασε πριν λίγα λεπτά στο κλειστό Κανήθου από την Λάρισα με 71-70... Την τελευταία επίθεση είχε η ευβοϊκή ομάδα όμως χάθηκε το σουτ δυο ποντων από τον Κάμερον Τζόουνς λίγο πριν την εκπνοή...
ωστόσο το επιθετικό ριμπάουντ πήρε παίκτης της Κύμης ο οποίος δέχτηκε ομοβροντία από χτυπήματα παικτών της Λάρισας η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και διένυσε (κυλώντας στο παρκέ)ολόκληρο το γήπεδο βγαίνοντας έξω από τη γραμμή κάτω από το ευβοϊκό καλάθι...
Οι διαιτητές του αγώνα εξέλαβαν τη φάση ως απώλεια του ριμπάουντ και δεν έδωσαν φάουλ στην ευβοϊκή ομάδα στερώντας μια πύρρεια νίκη που μετατράπηκε σε ήττα μέσα στην έδρα της

ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου στο +8 (14-6). Η Κύμη όμως, που βρήκε στην πορεία τα πατήματά της στο παρκέ έτρεξε ένα επι μέρους σκορ 14-7, με οδηγούς τους Οκερεαφόρ και Τσαγκαράκη στο 20-22 στο τέλος της περιόδου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μανωλόπουλος ισοφάρισε σε 22-22, Μαραγκός και Παπαντωνίου πήγαν και πάλι την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, στο +6 (28-22). Ο Μανωλόπουλος μείωσε στους τρεις (28-25) για την Κύμη, οι Σάφτενάαρ, Μουράτος και Διαμαντάκος έστειλαν την ομάδα του Ομοσπονδιακού τεχνικού στο +13 (38-25). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +10 για τον Γυμναστικό Λάρισας (40-30).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και δη στο ξεκίνημα αυτού, η Κύμη έμοιαζε αδύναμη να αντιδράσει απέναντι στους Θεσσαλούς και μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου, ήταν πίσω στο σκορ με 48-35. Επειδή όμως τα παιχνίδια δεν τελειώνουν πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης, η Κύμη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέσα της και να μειώσει σε 52-51. Ο Σάφτενααρ όμως, με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκλεισε το τριαντάλεπτο στο 56-51.

Στην τελευταία περιόδο τα πράγματα πλέον είχαν αλλάξει. Ο Παπαντωνίου διαμόρφωσε το 58-53, Μανωλόπουλος και ΜακΓκι όμως, έφεραν την ισοφάριση για την ομάδα της Κύμης (60-60). Ο αγώνας είχε γίνει ντέρμπι. Ο Γυμναστικός Λάρισας, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο +4 και πάλι (67-63) η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, έτρεξε ένα επιμέρους 7-4 και έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο (71-70)
Παρόλο που η ομάδα της Κύμης ήταν καθόλη τη διάρκεια το αγώνα πίσω στο σκορ και πολλές φορές με αρκετή διαφορά, κατάφερνε να παραμένει στο παιχνίδι καλύπτοντας την απόσταση των πόντων μέχρι το τέλος που παραλίγο να κάνει την ολική  ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε λόγω διαιτησίας